اعضای هیات علمی

بازگشت

علوم قرآنی2

مسأله تحریف یا عدم تحریف قرآن از مباحث قدیمی و سابقه‌دار علوم قرآنی است که از دوران صحابه پیامبر(ص) مطرح بوده است. مفسران شیعی و اهل سنت در عنایت به این نکته اساسی در مباحث مقدماتی تفسیرشان، بحث سلامت قرآن از تحریف را مطرح کرده‌اند.

دانشگاه شهید چمران اهواز

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی

طرح درس ویژة درس‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آدرس ایمیل: اm_shamkhi@yahoo.com

مرتبة علمی: استادیار

نام و نام خانوادگی استاد: میناشمخی

نیمسال تحصیلی: اول 98-99

 

گروه: علوم قرآن و حدیث

دانشکده: الهیات و معارف اسلامی

تعداد واحد: 2

نام درس:  علوم قرآنی 2

 دورة تحصیلی:  کارشناسی ارشد

 

جایگاه درس در برنامه درسی دوره:

مسأله تحریف یا عدم تحریف قرآن از مباحث قدیمی و سابقه‌دار علوم قرآنی است که از دوران  صحابه پیامبر(ص) مطرح بوده است.    مفسران شیعی و اهل سنت در عنایت به این نکته اساسی در مباحث مقدماتی تفسیرشان، بحث سلامت قرآن از تحریف را مطرح کرده‌اند.

 

 

هدف کلی:

 

شناخت  مباحث کلی  و اساسی در حوزه تحریف ناپذیری قرآن

 

 

 

اهداف یادگیری:

 

دانشجو باید توانایی توضیح  و تحلیل موضوعات تدریس شده  و انجام پژوهش  در  این موضوعات را داشته باشد .از جمله :

1.تحریف را در لغت و اصطلاح بازشناسی کند.

2.دیدگاه مفسران متقدم و متاخر  را در باره آیات بیانگر عدم تحریف قرآن بررسی کند.

3.چرایی   تحریف ناپذیری قرآن را تبیین نماید.

4.علت از جنس سخن بودن معجزه جاوید پیامبر(ص)  را تحلیل کند.

5. دلایل سلامت  قرآن از تحریف را توضیح دهد.

6.دیدگاه اندیشمندان مسلمان را تبیین کند.

7.دیدگاه خاورشناسان را در باره تحریف بررسی و نقد کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رفتار ورودی:

 

1.آشنایی با مباجث علوم قرآنی

2. شناخت ابعاد شگفت انگیز قرآن

3. ارزیابی نظرات اندیشمندان در باره الهی بودن قرآن

4. شناخت جایگاه قرآن نسبت به کتاب های بشری

5.شناخت و بررسی نظریات قائلین به تحریف قرآن

 

 

 

مواد و امکانات آموزشی:

 

برای این درس از امکانات کلاس درس،  کتاب  ، تابلو ، کامپیوتر و نیز  نرم افزارهای مربوطه بویژه نرم افزار مشکاة الانوار و ....   استفاده می شود..

 

 

 

 

 

 

روش تدریس:

 

 

براساس جدول زمانبندی شده،  تدریس این درس به روش سخنرانی  و پرسش و پا سخ بوده است . در برخی جلسات لازم است از روش طرح مساله و کار گروهی استفاده شود. . انجام تحقیق و ارائه سمینار نیز جزو روشهای تدریس این درس است.

 

 

 

وظایف دانشجو:

 

از ایتدای ترم تحصیلی موضوعاتی به دانشجویان  جهت انجام پژو هش  واگذار می شود که طبق تقویم آموزشی درس بتوانند به موقع در کلاس خلاصه آن کنفرانس دهند و  در انتها فرصتی برای پاسخگویی به سوالات در نظر گرفته می شود . در اثنای تدریس نیز در کلاس پرسشهایی مطرح می شود که دانشجو  باید به دنبال جواب آنها باشد..

 

 

 

 

 

 

شیوه آزمون و ارزیابی:

 

امتحان نهایی به شکل آزمون  نوشتاری است که حدود.70./. نمره را تشکیل می دهد و نیز انجام پروژه که 30./.خواهد بود.

 

منابع درس: مهم ترین منابع این درس عبارتند از:

1.البیان فی تفسیر القرآن، ابوالقاسم خوئی

2.التمهیدف محمد هادی معرفت

3.الاتقان فی علوم القرآن، جلال الدین سیوطی

4. البرهان فی علوم القرآن، محمدبن عبدالله زرکشی

5. صیانة من التحریف، محمد هادی معرفت

6.  برهان روشن (البرهان علی عدم تحریف القرآن، مهدی بروجردی.

7.  نوری،میرزاحسین، فصل الخطاب

8.  نزاهت قرآن ازتحریف، جواددی آملی

9.   سیدمرتضی عسکری، تحریف ناپذیری قرآن

10. کتب تفسیری

 

 

 

همکاران ارجمند می‌توانند برای آگاهی بیشتر درباره روش‌ها و فنون تدریس و به‌ویژه روش تهیه طرح درس، نگاه کنند به: حسن شعبانی، مهارتهای آموزشی و پرورشی (روشها و فنون تدریس)، 2 جلد، تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت)، 1390.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

هفتة یکم

(23/6/98 تا 29/6/98)

 

1-آشنایی با دانشجویان و اعلام برنامه ها

2-  معرفی درس ، اهمیت  و جایگاه و منابع آن. 

3- بیان روش تدریس و تعیین موضوعات تحقیق

 

 

 

 

هفتة دوم

(30/6/98 تا 5/7/98)

 

تبیین فضیلت قرآن بر اساس محورهای ذیل :

1.اوصاف قرآن

2. فضیلت قرائت قرآن

3. اصول و شیوه های تدبر در قرآن

 

 

 

هفتة سوم

(6/7/98 تا 12/7/98)

 

معجزه شناسی:

1.معنای لغوی و اصطلاحی تحریف

2. کاربردتحریف در قرآن:

3. تحریف در بیان روایات

 

 

 

 

هفتة چهارم

(13/7/98 تا 19/7/98)

 

ضرورت سلامت قرآن ازتحریف:

.1.لزوم سلامت قرآن ازتحریف از دیدگاه عقل و نقل

2.  اصول و مبانی مهم درشناخت وفهم قرآن کریم،

3. تفاوت قرآن با سایر معجزات پیامبران

 

 

هفتة پنجم

(20/76/98 تا 26/7/98)

 

کتاب شناسی اعجاز قرآن

معرفی مهم ترین کتابهای مرتبط با عدم تحریف قرآن

 

 

هفتة ششم

(27/7/98 تا 3/8/98)

 

 

تحدی قرآن و بررسی دیدگاه های مفسران در بان رابطه:

1.بررسی آیه 88 سوره نساء

2. بررسی آیه 38 سوره یونس

3. بررسی آیه 13 و14 سوره هود

و ...

 

 

 

 

هفتة هفتم

(4/8/98 تا 10/6/98)

 

تعطیل به دلیل شهادت امام رضا(ع)

 

 

هفتة هشتم

(11/8/98 تا 17/8/98)

مهم ترین دلایل عدم تحریف قرآن:

1.قرآن و استواری در بیان

2. اعجاز قرآن

 

هفتة نهم

(18/8/98 تا 24/8/98)

 

تحربف شناسی:

1.معنای لغوی و اصطلاحی تحریف

2.انواع تحریف در قرآن

 

 

هفتة دهم

(25/8/98 تا 1/9/98)

 

تحریف شناسی:

1.تحریف  در احادیث

2. تحریف  در بیان قرآن

 

 

هفتة یازدهم

(2/9/98 تا 8/9/98)

تبیین ویژ گی های وحی:

1.خطاناپذیری

2.تغییر ناپذیری

3.شک ناپذیری و ....

 

هفتة دوازدهم

(9/9/98 تا 15/9/98)

 

ارایه کنفرانس توسط دانشجویان:

1.بررسی عدم اختلاف قرآن

2.بررسی دیدگاه اندیشمندان

 

هفتة سیزدهم

(16/9/98 تا 22/9/98)

 

ارایه کنفرانس توسط دانشجویان.:

1.بررسی تحدی قرآن به علم

2.تحدی به اسلوب قرآن

 

هفتة چهاردهم

(23/9/98 تا 29/9/98)

 

 

ارایه کنفرانس توسط دانشجویان:

بررسی شبهات تحریف

 

 

هفتة پانزدهم

(30/9/98 تا 6/10/98)

 

 

ارایه کنفرانس توسط دانشجویان:

.بررسی دیدگاه مستشرقان در باره تحریف

 

 

 

هفتة شانزدهم

(7/10/98 تا 13/10/98)

 

بحث آزاد و رفع اشکال